Our

Studio

Studio English is located in the heart of Vinohrady--right at the beginning of Vinohradská Street, in a quiet courtyard near Jiřího z Poděbrad Square. Thanks to the sufficient space, it is easy to organize either individual lessons (only you and the teacher) or small group lessons (for up to 6 students). We are convinced that you should feel comfortable while learning, so we tried to create a cozy, comfortable environment in the studio. In addition, we have coffee and tea available in case you need to replenish your energy.

Our
Students

Learning a language is a bit like going to the gym--you don't stop going once your fit! Whether you're at the very beginning or you've been practicing for years, we welcome you with open arms and will help you take your English to the next level. We customize lessons based on your unique abilities and learning style, and are always open to feedback to make sure you're getting the most out of your classes.

Our Mission

We are here to help you learn, improve and hone your English. The best (and fastest) way to learn a foreign language is to immerse yourself in it - that's why we use conversation, art and media to create a diverse experience tailored to your needs.

 

We also specialize in pronunciation and accent work, as well as Public Speaking coaching, theatrical coaching and Interview Preparation.

Our
Teachers

Learning a new language should be fun and all of us at Studio English come to each lesson with great enthusiasm and passion for teaching. Our commitment to our students is demonstrated through tailor-made lesson plans, our ability to cultivate personal and professional relationships, and our ability to hold deep conversations on a variety of topics. We are dedicated to helping you reach your language goals!

"Hodiny angličtiny se Stephi jsem začala mít na začátku prázdnin. Nejdříve jsem chtěla zjistit, jestli by Stephi byla vhodná učitelka pro mé dcery (15,17). Stephi je velmi přátelská, milá a chápavá dívka. Hodiny s ní jsou opravdu zábavné a mohu potvrdit, že po dvou měsících se nestydím mluvit a jsem si v angličtině mnohem jistější. Dcery jsou ze Stephi nadšené a těší se na každou další hodinu.”

 

Dana Štekerová, účetní

 

"Lekce se Stephanie vřele doporučuji naprosto každému! Ať už s angličtinou začínate nebo plynule mluvíte. Angličtinu dnes potřebuje každý a když nejsme zrovna v cizině a nepoužíváme ji každý den, má námi dosažená úroveň jazykové schopnosti tendenci se snižovat, proto radím každému nezaspěte na vavřínech a domluvte si lekce se Stephanie, lepší nenajdete! V Praze jsem vyzkoušela již spoustu lektorů a kurzů, ale jediná Stephanie ví jak na to je to úžasná osobnost a je to prostě jednička! Děkuji Stephanie!"

 

Zuzana Foucková, podnikatelka

 

"Se Stephanie ten čas letí! Je to úžasný člověk a také přítelkyně, se kterou je radost trávit čas. Její hlavní výhodou je opravdu široká slovní zásoba, kterou si vytvořila díky tomu, že studovala herectví na univerzitě v USA. Pomáhá mi oprašovat dávné hobby a tím je divadlo. Doporučuji ji hlavně pokročilým studentům.”


Věra Kepková, podnikatelka

 

"Steph je velmi spolehlivá výborná učitelka s velmi osobitým přístupem k studentům přesně podle jejich znalostí. Je výborná jak pro začátečníky, tak pro konverzaci."


Tomáš Sýkora, podnikatel